ДУХОВНОТО ВЪЗПИТАНИЕ НА ДЕЦАТА Голяма грешка правят ония родители, които смятат за свое първо и последно задължение да внасят в къщи само средства за живеене, като предоставят възпитанието на децата си на недобросъвестни бавачки или на случайните другари от улицата, от махалата, от училището. Както душата е по-ценна от тялото, тъй и грижата на родителите за благородното и християнско оформяване характера на децата им е много по-важна от грижата за прехранването им. Децата, макар и кръстени, носят в себе си и заченките на греха, който ги влече към зло. Кой друг, ако не родителят, трябва да бди да не би това зло да избухне и се затвърди като навик в душите на децата ? Кой друг, ако не родителят, трябва да се погрижи да всади в още непокварените съзнания на децата любов към добродетелта! Св. Тйхон Задонски дава следните прекрасни съвети за духовното възпитание на децата: „Най-важното дело за родителите е да възпитават децата си в страх Божи и в добронравие. Без това всяко учение и образование е нищо. Малката фиданка ще расте натам, накъдето бъде наклонена и новият съд ще издава такава миризма, с каквато бъде напълнен. Тъй и малките деца ще живеят така, както бъдат възпитани.
Внимавайте, родители, в следните точки и по тях постъпвайте:
1. Още щом децата ви започнат по малко да разбират, започвайте да вливате в сърцата им млякото на християнското учение, та да се напълнят цолека лека с него като нови и празнични съдове и да пораснат в благочестие.
2. Всички християни са кръстени, вашите деца—-също. Помнете прочее, че те са кръстени в името на Отца и Сина и Св. Духа, единия троеличен Бог, и каква е силата на кръщението! Какви обети тогава са произнесени! Как са се'отказали от сатаната и от всичките му зли дела! Кой е сатаната! И какви са злите му дела! Как са обещали да служат с вяра и праведност на Христа, Божия Син! Кой е Христос, и защо е дошел в света и какво иска от нас! Напомняйте всичко това на децата си! Говорете им за смъртта, за Христовия съд, за вечната мъка и за вечното блаженство ! Представяйте им пред очите кой е християнският Бог! Кой и как и защо е сътворил небето и земята! И че нашият Бог на всяко място присъствува невидимо и всяко дело вижда, и всяка дума чува, и за доброто дело подарява Своето благоволение, а за злото
3. Божият закон, съдържащ се в 10-те заповеди, е правило на християнския живот. Словото, делото и мисълта, които са съгласни с Божия закон, са добродетели, а всяко дело, слово и мисъл, противни на Божия закон, са порок и грях. Учете, родители, децата си да знаят Божия закон и да изпълняват Неговите заповеди.
4. Св. кръщение нищо не ползува ония християни, които живеят безстрашно и беззаконно и нехаят за Божия закон. Те са вън от числото на истинските християни и пред Бога са като езичници. Напомняйте това на децата си, за да живеят в страх Божи, да се пазят от всеки грях като от смъртоносна отрова и да придобиват навик да вършат всяко добро дело. .
5. Полезно е да им се втълпява следното начало на естествения закон, което е съгласно и с Божия и с евангелския закон: Каквото не желаеш на себе си, това не върши и на другия. Кратко изречение, но всичко съдържа в себе си....
6. Грехът, който е оставен без наказание, става причина за нов грях и за гибелната греховна привичка. Затуй вразумявайте й наказвайте децата си за всяко провинение, според силата и качеството на провинението, за да знаят те и да помнят, за какво са наказани и да се боят... Сам Бог наказва Своите избрани чеда, което виждаме и от Писанието, па и от живота до днес. Нима Той не ги обича? Съвсем не е така... (Евр. 12:6). Ненаказаните в младини и тогава, когато възмъжеят, са като необучени и диви коне. Затуй, християнино, обичай децата си по християнски и ги наказвай! Нека те сега пострадат, докато са млади, телесно, за да не страдаш ти после за тях сърдечно ! Нека те плачат от тебе, за да не плачеш ти от тях и за тях! Впрочем умереността е във всичко похвална и потребна.
7. Опасно е да се пускат (безконтролно) децата вън от къщи; защото там ще видят много съблазни и поводи за грях... За тях е най — полезно да си стоят в къщи. Стените не могат да дадат съблазън.“ Така съветва св. Тихон да се постъпва с децата въобще. Още по — препоръчително е да проявяват майките строгост към своите дъщери. Св. Йоан Златоуст например говори: „Вие, майките, повече от всичко се грижите за дъщерите си. Този надзор за вас не е труден. Следете, щото те да си седят у дома, а преди всичко ги учете да бъдат благочестиви, скромни, да презират парите и да не се грижат много за накитите. Така ги омъжвайте. Ако така ги обучите, вие ще спасите не само тях, но и мъжа, който ще вземе дъщеря ви; и не само мъжа, но и децата, и не само децата, но и внучетата. Ако коренът е добър, и клонките добре ще се развият, — и за всичко това ще получите награда. Затуй нека всички така да постъпваме, както подобава на грижещите се за благото не на една душа, но за благото на много чрез едната. Дъщерите при встъпване в брак трябва тъй да излизат от бащиния дом, както излизат борците на мястото на състезанието, т. е. трябва да знаят в точност цялата наука, с помощта на която те биха могли, подобно на закваската, да издигнат до собствените свои качества“.
АРХИМАНДРИТ СЕРАФИМ НАШАТА ЛЮБОВ
Източник: Соня Анкова Фейсбук
https://www.youtube.com/watch?v=qbqh-dTb848&t=2s